Безсоння. Причини виникнення.
Cтрес

Стрес вважається однією з найбільш частих причин появи безсоння. Однак, якщо ви переживаєте стрес, ще не факт, що у вашому житті з'явиться безсоння. Розвиток безсоння залежить також від того, як ви реагуєте на стрес. Чим легше ви переносите стрес, чим простіше вам абстрагуватися від того, що відбувається і перемикатися на що-небудь інше, тим менше ймовірність появи безсоння.

Не забувайте про те, що якщо ви живете в постійному стресі, то ви більше, ніж будь-хто інший схильні до ризику заробити хронічне безсоння.

Розсіяний склероз

Серед тих, хто хворіє на розсіяний склероз, 70% страждає безсонням. Вчені Каліфорнійського університету з'ясували, що ці два недуги пов'язані між собою. Затьмарює ситуацію і те, що при розсіяному склерозі людина швидко стомлюється і хоче спати, але через порушення сну не може заснути. Це робить безсоння подвійно неприємніше. Саме тому людям з розсіяним склерозом часто прописують снодійне.

Порушення дихання

Безсоння часто виникає у людей, які страждають, наприклад, бронхіальною астмою. Дослідження показали, що 37% людей, що мають порушення дихання, страждають безсонням. Крім того, вони виявилися набагато сильніше схильні до розвитку депресії і психосоматичних захворювань. Тому, для запобігання неприємних наслідків, таким пацієнтам потрібно якомога швидше призначати лікування порушення сну.

Стимулюючі напої

Труднощі із засипанням, часті пробудження вночі, зниження якості сну - всі ці симптоми присутні у людей, які зловживають енергетичними напоями. Так, енергетики дійсно підвищують працездатність і витривалість, але разом з тим викликають проблеми зі сном і нервозністю. Це відбувається через те, що в енергетиках міститься кофеїн - він-то і стимулює центральну нервову систему. Для того, щоб знизити ймовірність виникнення безсоння, не вживайте кофеїн напої в другій половині дня.

Менопауза

Доведено, що у жінок безсоння зустрічається набагато частіше. Причому основну групу ризику становлять жінки в період менопаузи. У цей час жінки частіше страждають порушеннями сну, частими нічними пробудженнями і зниженням якості сну.

Вживання алкоголю

Дослідження, що проводилися в групі з 5000 осіб показали, що при вживанні алкоголю частіше двох разів на тиждень значно підвищується ризик виникнення проблем зі сном. На тлі частого вживання алкогольних напоїв період засипання збільшується, а якість сну погіршується. Це пов'язано з тим впливом, яке алкоголь має на організм.

Порушення мозкового кровообігу

За результатами досліджень, які провели співробітники університету Суррея, з'ясувалося, що люди з порушеннями мозкового кровообігу (в тому числі ті, хто переніс інсульт) більш схильні до виникнення безсоння. Порушення сну в період реабілітації після інсульту значно погіршували якість життя пацієнта і збільшували час відновлення. Безсоння у перенесли інсульт може виникати на тлі пережитого стресу, болю і зниження фізичної активності.

Перегляд телешоу або серіалів перед сном

Багато з нас не з чуток знайомі з фразою "Ну все, ще один епізод, і лягаю спати". Безумовно, іноді цікаві телешоу настільки затягують, що їх хочеться дивитися ще, ще і ще. Навіть незважаючи на явне бажання спати. Та й хто з нас не засиджувався за серіалом до 4-5 годин ранку? Все б нічого, якби на цьому негативний вплив таких затяжних переглядів і закінчувалося, але немає. Тривале порушення нервової системи від перегляду і вплив світла на очі сприяють виникненню проблем зі сном. Тому, якщо ви хочете легко засипати і не мучитися від безсоння, обмежте за часом свій вечірній перегляд телевізора.

Слабкий імунітет

За спостереженнями доктора з Лестерського університету, люди зі слабкою імунною системою дуже часто страждають безсонням. Часто безсоння пов'язане з гострими захворюваннями, а так як люди зі слабким імунітетом більш схильні до хвороб, то і ризик появи порушень сну також збільшується.
Як побороти безсоння і засипати легко?

Займайтеся йогою та іншими аеробними вправами

Не секрет, що регулярні заняття фізкультурою допомагають нормалізувати сон, дихання, позбутися тривожності і стресу. Перед сном виконуйте спокійні вправи, наприклад, займайтеся йогою. Особливо корисною йога буде для тих жінок, які страждають безсонням під час менопаузи. За допомогою йоги ви навчитеся концентрувати увагу і контролювати дихання. У денний час можна займатися більш активними видами спорту. Дослідження в Сіетлі показали, що регулярні заняття спортом протягом трьох місяців позитивно впливають на якість сну і знижують ризик появи безсоння.

Пийте трав'яні збори

Фітотерапія - це надійний засіб симптоматичного лікування безсоння. Трав'яні збори стануть справжнім порятунком для тих, хто з обережністю ставиться лікарських препаратів для лікування безсоння. Для боротьби з безсонням можна використовувати валеріану, хміль, ромашку і звіробій. Трав'яні чаї з цими рослинами допоможуть нормалізувати ваш сон. Перед лікуванням травами обов'язково проконсультуйтеся з лікарем, особливо якщо ви приймаєте будь-які ліки.
Скорегуйте своє харчування

Зміна харчових звичок Зроби вашу боротьбу з Безсонов більш ефективного. Запам'ятайте кілька правил:

  • відмовтеся від Рясного прийому їжі перед сном;
  • после 18.00 вживатися в їжу только Легкі продукти, например кефір, сир, нежирний сир, дієтічне м'ясо птиці, хумус, мюслі, овочі;
  • обмежте вживання гострої, солоної и пряної їжі, так як вона посілює апетит, что может провокуваті Порушення сну.

Пийте вишневий сік

За даними вчених з Луїзіани, натуральний вишневий сік, при регулярному його вживанні, покращує якість і тривалість сну на годину-півтори. Такий ефект напій дає завдяки тому, що у вишні міститься мелатонін - речовина, яке регулює цикли сну і неспання.

Дотримуйтеся режиму

Для того, щоб знизити ризик розвитку безсоння, та й в принципі поліпшити якість життя і свою продуктивність, намагайтеся засипати і прокидатися приблизно в один і той же час кожен день. Спробуйте дотримуватися такого режиму протягом як мінімум двох тижнів, і позитивний результат не змусить чекати.

У боротьбі з безсонням допоможе регуляція кількості світла

Регуляція кількості світла допомагає при лікуванні безсоння і нормалізації циркадних ритмів. Так, велика кількість світла заважає виробленню мелатоніну і дратує рецептори. Тому за 30 хвилин до сну створіть в спальні заспокійливу обстановку - вимкніть або приберіть яскравість на дисплеях всіх пристроїв, вимкніть світло. Такі прості маніпуляції допоможуть вам заспокоїтися і налаштуватися на відпочинок.

Використовуйте окуляри з бурштиновими стеклами

Використання електронних гаджетів перед сном також може стати причиною порушень сну, так як синє світлове випромінювання гаджетів впливає на вироблення мелатоніну. Чи не можете так відразу відмовитися від цієї звички? Тоді спробуйте вечорами, під час використання смартфона або ноутбука, надягати окуляри зі склом бурштинового кольору. Бурштинові скла блокуватимуть шкідливе випромінювання, а значить, допоможуть вам уникнути безсоння. Крім того, використання бурштинових очок у вечірній час позитивно впливає на артеріальний тиск у пацієнтів з гіпертонією.

Відмовтеся від новин

За годину до сну постарайтеся не дивитися новини і не займатися інтелектуальною діяльністю. Будь-які сильні емоції або довгі роздуми можуть спровокувати безсоння. Дозвольте вашим очам і мозку за годину до сну розслабитися і відпочити - це допоможе вам заснути легко і швидко.